SĀC AR VIENU - VINČOJIES VISU DIENU!

Mūs atbalsta

Seko mums

Info


Road pasākumi - pasākumi kas domāti visiem auto tipiem. SUV pasākumi - pasākumi kas domāti 4x4 piedziņas auto. Offroad pasākumi - pasākumi kas domāti 4x4 piedziņas auto (ar pazemināto pārnesumu vai vinču).
Quad pasākumi
- pasākumi kas domāti kvadracikliem.

Iesakām

http://www.go4speed.lv/

geocaching

Geoveikals

Atbalsti Baikāla ekspedīciju!

4x4klubs.lv

Rugged, jeb aizsargātais dators Walkabout Hammerhead XRT

HHXRTMana pirmā iepazīšanas ar Walkabout Hammerhead XRT (HH XRT) notika pirms pusotra gada. To kā labu navigācijas datoru ieteica kāds paziņa. Lielākā atšķirība, ar ko šis aizsargātais portatīvais dators atšķiras no saviem sugas brāļiem un māsām ir datu ievades veids un kursora virzīšana pa datora ekrānu – visa ievade notiek tikai ar speciāla „zīmuļa” jeb stylus palīdzību. Lai pārvietotu peli vai veiktu „klikšķi” sylus gals ir jāpiespiež pie ekrāna. Kamēr tas nav saskāries ar ekrānu nekādas izmaiņas uz ekrāna nenotiek, tāpat datora kursors nereaģēs uz jebkuru citu priekšmetu, piemēram, zīmuli vai pildspalvu. Tas likās neparocīgi un grūti, bet ar laiku pieradu un sapratu, ka šāds datu ievades veids ir pat labāks nekā izmantojot pieskārienjūtīgo ekrānu, jo šinī gadījumā varu savu roku stabili nolikt uz ekrāna atbalstam, lai ar stylus palīdzību saspiestu vajadzīgās pogas uz ekrāna. Veicot šādas manipulācijas uz ekrāna nekas lieks netiek pārbīdīts, saspiests vai sarakstīts. Jautāsiet kāpēc tas ir tik vērtīgi – pamēģiniet izpildīt šādu operāciju ar parastu portatīvo datoru automobilī, kurš ar 30 km/h pārvietojas pa pļavu, kurā iepriekšējā naktī ir dzīrojušas meža cūkas…

Manā rīcībā nonāca Hammerhead jeb HH XRT ar Pentium III 800MHz procesoru, 512 MB operatīvās atmiņas un 40GB DSA_6452_scieto disku. Dators bija ievietots ērtā aizsargsomiņā ar rokturi, komplektā bija 220V barošanās bloks, akumulatoru baterija ar 343 mAh ietilpibu un stylus. Pēc tehniskā apraksta nekas izcils, bet manām vajadzībām pietiekami daudz. Pats esmu uz viņa vienlaicīgi darbinājis vairākas OziExplorer programmas ar visu GPS atbalstu, kā arī navigācijas programma Igo8 kopā ar VLC video programmu, kas bērniem mašīnā rādija multfilmas. Tā kā HH XRT ir tikai viens USB ports un man bija jāpieslēdz vairākas USB iekārtas, datorā tika uzstādīta PCMCIA karte ar papildus diviem USB 2.0 portiem, kas datoru padarīja daudz funkcionālāku. Tomēr šāda rīcība nozīmēja arī zaudētu ūdens izturību (rūpnīcas specifikācija HH XRT paredz IP67 aizsardzības klasi: dators noslēgtā stāvoklī ir pilnībā pasargāts no putekļu iekļūšanas un ūdens iekļūšanas ja to iemērc līdz 1m zem ūdens līmeņa, tāpat dators ir labi pasargāts pret kritienu, sitienu un spiediena iedarbības ( http://www.youtube.com/watch?v=88u_gmfx1Ho  http://www.youtube.com/watch?v=V3CfBiR3Rrc ), jo lai varētu iespraust papildus USB iekārtas ievietotajā kartē bija jānoņem viens no HH XRT sānu vākiem. Uzreiz jāpiebilst: šo problēmu iespējams arī atrisināt, izmantojot dažādas „čaklo roku” metodes.

Paņemot rokā uz izpētot HH XRT no ārpuses nekas daudz nav redzams. Redzama ir tikai viena poga, ar ko datoru ieslēdz/izslēdz (vēlāk sistēmā ir iespējams piekonfigurēt vēl ekrāna apgaismojuma ieslēgšanu/izslēgšanu, kā arī sistēmas izslēgšanu vai „iemidzināšanu”), viens USB 1.0 ports, barošanas ieeja, tīkla pieslēgums RJ45 („parastais kabeļa datortīkls”), aizmugurē komunikāciju ports (COM jeb seriālais ports, LPT jeb paralēlais ports, USB, AUDIO OUT, POWER IN). Tā teikt no ārpuses ir pieejams viss minimālais, lai varētu darboties ar datoru un pieslēgt dažas ārējās iekārtas. Attaisot sānu vāku var brīvi piekļūt divām PCMCIA ligzdām. Manā gadījumā vienā bija XIRICOM datortīkla karte, tomēr to var aizstāt ar kādu PCMCIA WiFi karti, lai varētu lietot bezvadu tīklu, kā arī ievietot iepriekš minēto PCMCIA USB karti.

DSA_6461_sAtverot vaļā HH XRT (korpuss sastāv no divām monolītām alumīnija daļām, kas sastiprinātas kopā ar diviem stieņiem), lai paskatītos kas lācītim vēderā nonākam pie sekojošiem secinājumiem. Visiem vākiem ir eleganti blīvslēgi, lai novērstu mitruma iekļūšanu pašā datorā, HDD stāv ielikts želejas amortizatorā, kas mīkstina HDD no triecieniem. Visi porti no iekšpuses ir kārtīgi aizlieti ar silikonu, lai caur tiem neiekļūtu mitrums. Pat skaļrunītis ir no iekšpuses piepildīts! Bet strādā (protams simfoniju būtu neiespējami klausīties)! Operatīvās atmiņas modulis, lielākās spoles un kondensatori arī pielīmēti ar silikonu lai kritiena gadījumā neizkustētos.

Lai pārliecinātos par HH XRT izturību datoru pakļāvu mehāniskiem testiem. Ūdens tests tika izpildīts ieslēgtu datoru novietojot zem tekoša ūdens krāna – rezultāts bija slapjas rokas un dators, bet citādi tas strādāja bez traucējumiem. Tālāk dators tika mests birojā uz grīdas no aptuveni 90 cm liela augstuma,  pēc tam uzspēlēts futbols (to gan neiesaku nevienam darīt, jo kāja pēc tam sāp) – arī nekāda vaina, HH XRT turpina strādāt. Tā kā biroja grīda tika uzskatīta par mīkstu segumu, tad uz ielas tas tika nosviests zemē no aptuveni 1.1m augstuma, uz asfalta – dators turpina darboties it kā nekas nebūtu noticis. Kādās no Latvijas Trofireida čempionāta sacensībām šis dators tika mests pļavā, kurš tālāk aizmetīs, arī šis pārbaudījums datoram nekādu skādi nenodarīja (tikai aizsargapvalks tika nosmērēts). Līdz ar to varētu apgalvot, ka ir veikti samērā daudzi praktiski testi pārbaudot šī rugged PC jeb aizsargātā portatīvā datora patieso izturību. Secinājums: izturīgs, atbilst ražotāja apgalvojumiem.
Kāda cita entuziasta uzņemts testa video:

Tomēr katrā kārtīgā medus mucā vajag mazliet darvas: viens no lielākajiem mīnusiem šiem lietotajiem HH XRT ir baterijas, kuras ir novecojušas un „netur” ilgāk par 5 minūtēm. Risinājumi ir dažādi, iespējams iegādāties jaunus akumulatorus. Tomēr latvieši ir praktiski, tāpēc akumulatori tika atplēsti vaļā un tika nomainīti litija bateriju elementi kā rezultātā baterijas ietilpība tiek palielināta līdz 2100 mAh (šeit atruna: šādas darbības ir riskantas, ja neesat speciālists, labāk sazinieties ar kādu, kurš tāds ir un var bez lieka riska nomainīt bateriju elementus). Rezultātā sanāca baterija, kas pārsieta ar skoču, toties strādā līdz 50 minūtēm ar ieslēgtu ekrāna apgaismojumu un GPS. Atsevišķa piezīme par HH XRT akumulatoriem: datorā ir paredzēta vieta diviem akumulatoriem, it kā nekas sevišķs, bet vienu vai otru bateriju var mainīt pie ieslēgta datora, tātad iespējams vienu akumulatorus lādēt un mainīt, neizslēdzot datoru. Tāpat ļoti praktiska ir HH XRT barošanas ieeja, jo tajā ir jāpadod 12V līdzstrāva, tātad lietojot šo datoru automašīnā vai uz kvadricikla nav nepieciešams strāvas pārveidotājs vai speciāls barošanas bloks.

Atšķirībā no parastajiem portatīvajiem datoriem HH XRT ir vienkārši piestiprināt pie automašīnas priekšējā paneļa un tas aizņem maz vietas. Ikdienā to lietojot jau esmu pieradis viņu izmantot kā piezīmju blociņu, kurā ar stylusu pierakstu īsu informāciju (telefons, adrese utt). Protams, rakstīt tekstus ar stylusu ir grūti, bet lai to vienkāršotu pieslēdzu USB klaviatūru un sarakstu visu nepieciešamo.

Datorā ir uzstādīta Windows XP Tablet Edition operētājsistēma (OEM licence no Walkabout Computers). No programmatūras klāsta ikdienā tiek lietots Franson GPS gate, Oziexplorerer, JSB2, Igo8, MS Word, MS Excel, VLC player, un citas mazākas programmas. Patīkams sīkums ir HH Tools programma. Ar tās palīdzību var automātiski pieskaņot ekrāna spilgtumu atkarībā no apkārtējā gaismas daudzuma. Lai to nodrošinātu HH XRT priekšpusē ir pielikts foto sensors.

Vēl datora priekšpusē ir bateriju uzlādes indikators (parāda baterijas uzlādes stāvokli 5 līmeņos), HDD aktivitātes indikators un uzlādes/ārējās barošanas indikators.

Kur šāds „dzelzis” pielietojams? Paredzamais pielietojums HH XRT ir plašs. Mans variants kā navigācijas rīks automašīnā nav vienīgais, jo datoru var uzstādīt arī uz moto tehnikas. Tāpat dators ir pielietojams vietās, kur nepieciešams strādāt agresīvā vidē, kura parastam portatīvajam datoram būtu par skarbu: mitrums, sals, putekļi, lietus, dubļi, fiziski triecieni utml. Elementi ir HH XRT stihija. Tātad dators ir izmantojams mērījumiem, pierakstiem, pozicionēšanai un arī iekārtu programmēšanai „laukā”, servisos, pļavās, cehos, mežos un citās līdzīgās vietās, neatkarīgi no laika apstākļiem… Protams, ir arī iespējami citi pielietojumi. Piemēram: pārbraukt pāri ar auto 🙂

Attēli:

Resursi Internetā:

http://www.tabletpc2.com/Walkabout.htm
http://ruggedpcreview.com/3_slates_walkabout_hammerheadxrt.html

Palieciet ar mums, drīzā nākotnē publicēsim vēl vairākus citu šīs klases portatīvo datoru apskatus.

27 comments to Rugged, jeb aizsargātais dators Walkabout Hammerhead XRT

 • Vienalga

  Bet kādēļ Tu viņu tagad tā centies pārdot pa visiem Internet servisiem? Joka pēc paskatījos, par cik tādu var dabūt – un visur priekšā Tavi sludinājumi 🙂

 • Varbūt ka tas ir viņa biznes? Tik tālu tu nevari aizdomāties?

 • Vienalga. Raksts jau vairāk ir kā izpētes darbs, kurā centos aprakstīt šī planšetnieka īpašības un parādīt kāds tas izskatās no iekšpuses. Starpcitu, ja esi redzējis manus sludinājumus, tad esi slikti skatijies! Personīgi es zinu vēl 2 cilvēkus Latvijā, kuri pārdod šos datorus un nerunājot nemaz par Krieviju un ASV. Pareizi Sparco minēja, tas ir viens no maniem mazajiem biznesiem. Varbūt vēlies vairākus iegādāties 😉 !

 • Vienalga

  Vienalga (īpaši par iepriekšējo komentāru) 😉 Lai tas ir bizness vai kā, nav mana darīšana – fakts ir, ko redzēju. Raksts ir OK, tādēļ radās interese. Uztaisīju search, jo ieinteresēja šāda tipa devaisi – bet LV diemžēl neatrodas nekas vairāk par P3 (RAM un HDD var piemest, bet CPU tā vienkārši neupgradosi) arī akumulatoru gribas kaut cik jēdzīgu (mainīt elementuus Rīgā un pārkalibrēt sanāk sālīti, bet pašam to labāk nedarīt – tas nav tikai atplēst bateriju un prasti samainīt elementus).
  Gribas tāda tipa devaisu vasarā uz jūru, bet ziemā zem eglītes mežā – Zatlera Jaungada uzrunu paskatīties uz pusnakti 😀 Var izdomāt arī citus pielietojumus 😉

 • Ja gribi ko vairaak par P3 tad atieciigi cena ar buus vismaz x3 saliidzinot ar HH , bateriju paarlodeeshana un kalibraacija HH ir elementaara jo tam pats HH razotaajs ir izstraadaajis tooli … ja ta pavisam nopietni tad neredzu shaadam aparaatam vajadziibu pec jaudiigaaka CPU. Teiksim man uz vina veesi reizee griezas 5 OZI + JSB2

 • Vienalga. Pēc mēneša būs līdzigs plaņšetnieks ar 1.1 GHz proci Xplore ix104C2 ar standarta GPS. Ja ir intrese, tad dod ziņu uz nick.reinis at inbox.lv

 • Vienalga

  Jā, ar tām cenām jaudīgākiem modeļiem varētu būt skarbi…
  Starp citu, lai neārdītu vaļā, var tak saglabāt ūdensisturību un tajā vienīgajā USB portā slēgt USB hubu ar kādiem 4 portiem – vieta ij klaviatūrai, ij pelei, ij ārējam GPS, un vēl viena vieta paliek. Nekāda superātra datu apmaiņa tak tam visam nav vajadzīga.

 • Vienalga

  Un vēl – kā tur ar tiem 12V – vai kastē pašā ir stabilizators un ražotājs ir paredzējis slēgšanu pa taisno pie borta tīkla +12?

 • Jā ir stabilizātors. Ja pieslēdz otrādi + un – nekas slikts nenotiek!

 • Gribi jaudīgāku varu tad piedāvāt xplore ix104c3! 1.2 GHz procis, RAM 1GB, HDD 80GB, Wifi, BT. Cenu varētu piedāvāt ap 700 Ls!

 • Agnis

  Tiko izbraukaju Balkanus ar shito! Paldies Reinim par pedeja bridi saliktam kartem tam regionam! Igo 8 stradaja super un pats kompis ar 3 dienas vispar netika izslegts. Tik atpakalcela lidosta brinijas kas tas tads… prasija jaukt ara jo radars nenemot cauri! 😀 Es paradiju ka javelk ara tie specialie stieni lai izjauktu un tad shie paprasija tik lai iesledzot. Nu vienigais minuss ir ka programa rekina atrako celu nemot vera talauto atrumu… un nevis to ka reali pa tiem serpentiniem nevar gazt uz 80km/h! 😀

 • Nu taads nu tas IGO ir ko tur padariisi 😉

 • Vilis

  Es kopš viena jauka izbrauciena uz veikalu, vispār IGO vairs neuzticos! :D:D

 • Tur IGO8 nepricom , tur karstasiniigie Igauni ar karteem paarcentushies 😉

 • Agnis

  Nu nejau tas ka padarisi, vienkarshi pabridinu citus lai planojot savus marshrutus un uzticot to planoshanu igo nem vera sho aspektu ka reizem cela apstaklu del tas isakais un atrakais celsh nemaz tads nav!

 • Kaa jau teicu tas ir loti atkariigs no karshu razotaaja , Teleatlas kartes ir loti preciizas , bet nepilniigas , Navteq ir ar kluudaam un nepilniigas , Regio ir loti pilniigas (pat briiziem pa daudz tur to celu) , bet arii kluudainas 😉

 • Edza

  Interesants aparāts, parādās interese tādu dabūt īpašumā.
  Cik tāds brīnums maksā?

 • Sveiki! minētais aparāts LV tirgojas aptuveni par 200 Ls

 • Edza

  ja pareizi saprotu, tad aparāts ir gatavs gps navigators, vai tam vel viss tas ir jāinstalē? tā cena ir par jau sainstalētu?

 • Tā cena un komplektācija (arī ar programmām) ir vairāk atkarīga no paša pārdevēja. Pats uz doto brīdi netirgoju, jo nav ko (paša pagaidām netirgojas).

 • edza

  Ja nu kāds tādu tirgo..
  Gaidīšu piedāvājumu.
  [email protected]

 • agnis

  raksti namam viņš taču tirgo 4x4lv.lv

 • Nu shaubos vai Naminam ar buus 😉

 • Mārtiņš Štreihfelds (ت)

  Kādi ir pēdējie jauni šajā jomā? Cenas? Kad jautāju Namiņam, šamējais teica ka tam kompim vēl jāpērk klāt GPS antēnā un vēl tur kautkas…

 • Viss atkarīgs, kam tev vajag un kādas prasības datoram. Ir šādi un ir arī jaunāki, cenas apmēram sākot no 180 Ls un uz augšu (var arī līdz 3200 EUR plus PVN, un ar rūpnīcas garantiju)

 • Mārtiņš Štreihfelds (ت)

  NU man vajag lai viņu iegrūstu mašīnas priekšējā panelī un bakstītu OzziExploreri bezceļu braukšanas režīmā. Cena par visu komplektā (PC, antēna, programmas ar kartēm)

 • Uzzvani 29416695 varbūt ko sarunāsim!

Leave a Reply